William B. Wise Scholar Athlete Awards Program

The William B. Wise Scholar Athlete Awards program was started in 1987-88, and is named to honor William B. Wise, a retired USM administrator and friend of athletics.  Wise, a graduate of the University of Maine, came to USM in 1966 as assistant dean of academic affairs and director of the evening college.  In the ensuing years, he served USM as acting dean of the College of Education, assistant to the vice president for academic affairs, executive assistant to the president, and executive assistant to the vice president for student affairs.

To earn William B. Wise Scholar-Athlete accolades, a Southern Maine student-athlete must have a minimum of a 3.00 cumulative grade point average for the fall and spring semesters, be a full-time student both semesters and be a member of varsity team for a full season.  This student-athletes are celebrated each fall with the William B. Wise Scholar-Ahtlete Awards Banquet. 

In the fall of 2017, a record 177 student-athletes, representing all 22 of USM's NCAA Division III athletic teams earned the academic distinction. Eleven Southern Maine student-athletes earned the accoladed for the fourth time.

2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 


2017 William B. Wise Scholar Athletes

 

First-Year Award Winners

 

Sheddy Agbonsalo, Men’s Soccer, Men’s Indoor Track

Nursing

Debora Attalla, Women’s Tennis

Nursing

Kylee Austin, Women’s Volleyball

Business Management

Emily Baker, Women’s Soccer, Women’s Outdoor Track

Exercise Science

Olivia Barragree, Women’s Ice Hockey

Electrical Engineering

Ethan Bassile, Men’s Ice Hockey

Criminology

Zack Bean, Baseball

Sports Management

Carson Bessey, Men’s Cross Country, Men’s Indoor Track

Accounting

Kayleigh Bohan, Softball

Criminology

Gabrielle Brooks, Women’s Tennis

Linguistics

Alexis Brown, Softball

Undeclared

Benjamin Carey, Men’s Indoor & Outdoor Track

General Management

Alex Carroll, Golf

Mechanical Engineering

Georgia Caso, Women’s Cross Country, Indoor & Outdoor Track

Biology

Dalton Cassidy, Men’s Soccer

Economics

Roger Charest, Men’s Cross Country, Men’s Indoor Track

Mathematics

Hannah Clement, Women’s Basketball

Biochemistry

Nathan Cook, Men’s Soccer

Athletic Training

Emma Cost, Women’s Soccer

Marketing

Brooke Cross, Softball

Undeclared

Ryan Dee, Golf

Electrical Engineering

Anthony Degifico, Baseball

General Management

Neka Dias, Women’s Cross Country, Indoor & Outdoor Track

Media Studies

Jack Donnelly, Baseball

Marketing

Kevin Dowling, Men’s Soccer, Men’s Tennis

Sport Management

Tristan Dundas, Golf, Men’s Hockey, Men’s Lacrosse

Risk Management

Maddie Egan, Women’s Soccer

Nursing

Tom Fortier, Baseball

Liberal Studies

Joesph Francoeur, Golf

Business Management

Shawn Francoeur, Golf

Business Management

Madi Freeman, Women’s Soccer

Nursing

Drew Gamage, Men’s Indoor & Outdoor Track

Biology

Mariah Garcia, Volleyball

Social Work

Nick George, Baseball

Criminology

Megan Gettings, Volleyball

Nursing

Morgan Gray, Field Hockey

Nursing

Keenan Hendricks, Men’s Basketball

Undeclared

Fay Harrington, Volleyball

Health Science

Mychaela Harton, Women’s Soccer, Women’s Basketball

History

Tabitha Hirsch, Softball

Business Management, Political Science

Max Hornblower, Men’s Lacrosse

Accounting

Katie Howe, Women’s Basketball

History, Social Sciences (K-8 Education)

Chelsea Hranek, Volleyball

Psychology

Courtney Jordan, Women’s Tennis

Chemistry

Aliza Jordan, Women’s Lacrosse

Criminology

Nick Jordan, Men’s Soccer

Finance

Riley Kirk, Women’s Ice Hockey, Women’s Lacrosse

Biology

Shaman Kirkland, Men’s Indoor Track

Political Science

Mira Kuni, Women’s Lacrosse

Health Science

Johnny Kyte, Men’s Ice Hockey

Undeclared

Kaylee Leclerc, Field Hockey

Public Health

Paul Leger, Men’s Ice Hockey

Undeclared

Jacob Littlefield, Men’s Basketball

Electrical Engineering

Kat Locke, Women’s Basketball

Nursing

Jaclyn Luckhardt, Women’s Basketball

Athletic Training

Kelly Lynch, Women’s Cross Country, Indoor & Outdoor Track

English

Michael Macaluso, Wrestling

Nursing

Aleksandr Makarov, Men’s Ice Hockey

Exercise Science

Mat Mallett, Golf

Exercise Physiology

Erin Martin, Softball

Linguistics

Christian McCue, Men’s Basketball

Computer Science

Jacob McGarvey, Men’s Soccer

Chemistry

Alayna McNally, Volleyball

Environmental Science

MK Mohamed, Men’s Soccer

Marketing

Tawni Mohler, Women’s Ice Hockey

Undeclared

Charlie Mull, Men’s Soccer

Health Science

Brendan Murphy, Men’s Ice Hockey

Sports Management

Ruth Nadeau, Women’s Lacrosse

Psychology

Jenna Nofsker, Women’s Soccer

History and Social Sciences

Liz O’Neal, Women’s Cross Country, Indoor & Outdoor Track

Tourism & Hospitality

Chase Orava, Men’s Tennis

Marketing

Whitney Padgett, Women’s Ice Hockey

Athletic Training

Brock Padgham, Men’s Ice Hockey

Undeclared

Allison Pickering, Women’s Cross Country, Indoor & Outdoor Track

Undeclared

Amanda Piknick, Women’s Ice Hockey

Undeclared

Brittany Plowman, Softball

Sports Management

Jhanel Potts, Women’s Cross Country, Indoor & Outdoor Track

Undeclared

Margaret Redman, Field Hockey

Undeclared

Jessica Regan, Women’s Indoor & Outdoor Track

Women’s Studies

Parker Sanderson, Men’s Ice Hockey

Finance

Emily Saunders, Volleyball

Sports Management

Kyle Shapiro, Men’s Ice Hockey

Finance

Grace Simmons, Women’s Ice Hockey

Nursing

Joshua Smith, Wrestling

Environmental Science

Keegan Smith, Men’s Lacrosse

General Management

Abigail Snipe-Bushey, Women’s Soccer

Undeclared

Nyle Sockbeson, Men’s Ice Hockey

Athletic Training

Tyler Soucy, Men’s Soccer

Political Science

Cody Spicer, Wrestling

Business Marketing

Abigail Staples, Field Hockey

Undeclared

James Starks, Men’s Basketball

English

Matthew Swirbliss, Men’s Lacrosse

Information Technology

Mark Tomaschek, Men’s Ice Hockey

General Management

Bailey van Hout, Men’s Basketball

Exercise Science

Aaron Weiss, Wrestling

Mechanical Engineering

Matthew Wheeler, Wrestling

Exercise Science

Jerome Witkowski, Men’s Ice Hockey

Finance

Taylor Ziska, Volleyball

Mechanical Engingeering

 

 

Second-Time Award Winners

 

Matt Bender, Baseball

Sports Management

Kiley Boerger, Women’s Cross Country, Indoor & Outdoor Track

Nursing

Kaleb Bridgham, Baseball

General Management

Julia Buffalini, Women’s Ice Hockey

Biochemistry

Emilee Burris, Women’s Ice Hockey

Environmental Science

Taylor Canastra, Women’s Soccer

Biology/Education/Chemistry

Emily Close, Women’s Cross Country, Indoor & Outdoor Track

Exercise Science

Samantha Crosman, Field Hockey, Softball

History

Analies Dyjak, Women’s Soccer

Environmental Planning and Policy

Britney Evangelista, Women’s Ice Hockey

Biology

Heather Everett, Women’s Lacrosse

Nursing

Conor Ferrera, Men’s Ice Hockey

General Management

Logan Gailitis, Men’s Outdoor Track

Athletic Training

Kayla Griffis, Women’s Cross Country, Indoor & Outdoor Track

Sports Management

Michelle Hargreaves, Volleyball

Social Work

Cameron Hauze, Baseball

Sports Management and Marketing

Kyle Heath, Baseball

Criminology

Bryan Hodges, Men’s Ice Hockey

General Management

Sam Hornblower, Men’s Lacrosse

Accounting

Kim Howrigan, Women’s Basketball

Accounting

Danni Humphrey, Softball

Health Sciences

Rachel Ingram, Women’s Cross Country, Indoor & Outdoor Track

Athletic Training

Colin Jones, Men’s Cross Country, Men’s Indoor Track

General Management

Tila Kand, Women’s Cross Country, Indoor & Outdoor Track

General Management

Ryan LaPadula, Men’s Indoor & Outdoor Track

Biology

Patrick Magliano, Men’s Ice Hockey

General Management

Sarah Maimone, Women’s Cross Country, Indoor & Outdoor Track

Criminology

Tyler Mathieu, Men’s Ice Hockey

Mechanical Engineering

Hana McNally, Women’s Soccer

Special Education & Psychology

Sarah Michaud, Women’s Soccer

Education

Zach Miller, Men’s Cross Country, Men’s Outdoor Track

Sports Management

Hannah Nofsker, Women’s Soccer

Tourism & Hospitality

Julia Ormsby, Women’s Ice Hockey

Health Sciences

Brandon Plourde, Men’s Ice Hockey

Criminology

Ryan Saul, Men’s Lacrosse

Environmental Science

Drew Shane, Men’s Lacrosse

Biology

Margaret Smith, Women’s Tennis

Marketing

Alexandra Srolovita, Women’s Basketball

Athletic Training

Sam Stauble, Baseball

General Management

Lynn Swanson, Women’s Tennis

Elementary Education/English

Jack Sylvia, Baseball

Health Science

Thomas Zarro, Baseball

Criminology

 

 

Third-Time Award Winners

 

Zach Bessette, Men’s Lacrosse

Criminology

Jasmine Boyle, Women’s Cross Country, Indoor & Outdoor Track

General Management

Tom Budrewicz, Baseball

Criminology

Mary Caron, Softball

Public Health (Masters)

Katie Couture, Women’s Ice Hockey

International Business Management & Political Science

Nate DelGuidice, Men’s Lacrosse

Accounting

Michaela Demers, Field Hockey

Mechanical Engineering

Rikki Demoranville, Women’s Tennis

Linguistics

Ron Helderman, Men’s Indoor and Outdoor Track

Biology

Katie Hersom, Women’s Cross Country, Indoor & Outdoor Track

Health Sciences

Victor Ivarsson, Men’s Ice Hockey

General Management

Lindsay Jackson, Field Hockey

Nursing

Amanda Kasbohm, Field Hockey

Marketing

Fred Knight, Men’s Basketball

Mechanical & Electrical Engineering

Liz Martin, Women’s Tennis

Health Science

Miranda Nicely, Women’s Basketball

Nursing

Emily Nicholson, Women’s Basketball

Athletic Training

Briana Pina, Women’s Indoor & Outdoor Track

Athletic Training

Cianne Plummer, Women’s Cross Country, Indoor & Outdoor Track

Environmental Studies

Mo Raymond, Volleyball, Women’s Indoor & Outdoor Track

Nursing

Leanne Reichert, Field Hockey

Biology

Cam Scott, Men’s Basketball

Human Biology

Tayla Smedberg, Field Hockey

Nursing

Kayla Stacy, Women’s Basketball

Health Science

John Waghorne, Men’s Ice Hockey

General Management

Jessica Williamson, Volleyball

Biology

 

 

Four-Time Award Winners

 

Kyle Curley, Men’s Soccer, Men’s Tennis

Electrical Engineering

Daniel Del Gallo, Wrestling

Philosophy, Sociology

Cole Klippenstein, Men’s Ice Hockey

Accounting

Zach Leal, Men’s Basketball

Electrical Engineering

Lauren Lessard, Women’s Lacrosse

Exercise Science

C.J. Luth, Wrestling

Exercise Science

Tom Murray, Golf

Finance

Megan Nilson, Volleyball

Athletic Training

Jennifer Poulin, Field Hockey

Nursing

Jazmyn Sylvester-Cross, Women’s Cross Country, Indoor & Outdoor Track

Linguistics

Ally Vanidestine, Women’s Ice Hockey

Nursing

 


2016 William B. Wise Scholar Athletes

First Time Award Winners

 

Haley Bantz, English

Women’s Indoor/Outdoor Track & Field

Eddie Barrasso, Health Science

Men’s Lacrosse

Lauren Beganny, Health Science

Softball

Matthew Bender, Sports Management

Baseball

Haley Bessette, Health Science

Women’s Indoor/Outdoor Track & Field

Meghan Bishop, Linguistics

Women’s Lacrosse

Jonathan Bobe, Nursing

Men’s Soccer

Kiley Boerger, Nursing

Women’s XC, Women’s Indoor/Outdoor Track & Field

Emily Bourgoin, Nursing

Women’s Indoor/Outdoor Track & Field

Lucas Branin, Finance

Men’s Ice Hockey

Kaleb Bridgham, General Management

Baseball

Julia Buffalini, Biochemistry

Women’s Ice Hockey

Emilee Burris, Environmental Science

Women’s Ice Hockey, Women’s Lacrosse

Taylor Canastra, Biology

Women’s Soccer

Emily Close, Exercise Science

Women’s XC, Women’s Indoor Track & Field

Autumn Damron, Biochemistry

Women’s Outdoor Track & Field

Marina Davidson, Health Science

Field Hockey

Michael Davis, Engineering

Golf

Bobby Delaney, Philosophy

Baseball

Kathleen Dowling, Exercise Science

Women’s Soccer

Analies Dyjak, Environmental Planning & Policy

Women’s Soccer

Britney Evangelista, Biology

Women’s Ice Hockey

Conor Ferrera, General Management

Men’s Ice Hockey

Tony Finn, Electrical Engineering

Men’s Indoor Track & Field

Colleen Fleming, Undecided

Women’s Lacrosse

Logan Gailitis, Athletic Training

Men’s Outdoor Track & Field

Robert Ganley, Marketing

Men’s Ice Hockey

Kayla Griffis, Sports Management

Women’s XC, Women’s Indoor/Outdoor Track & Field

Michelle Hargreaves, Social Work

Volleyball

Cameron Hauze, Sports Management

Baseball

Forrest Blue Hayler, Mechanical Engineering

Men’s Ice Hockey

Kyle Heath, Undecided

Baseball

Andrew Hillier, General Management

Men’s Basketball

Bryan Hodges, General Management

Men’s Ice Hockey

Samuel Holland, Athletic Training

Men’s Tennis

Kim Howrigan, Accounting

Women’s Basketball

Kyle Huhn, Environmental Planning & Policy

Men’s Ice Hockey

Danni Humphrey, Health Science

Softball

Ben Jackson, Nursing

Men’s Basketball

Colin Jones, General Management

Men’s Indoor/Outdoor Track & Field

Matthew Jones, Environmental Science

Men’s Soccer

Tiia Kand, General Management

Women’s XC, Women’s Indoor/Outdoor Track & Field

Kyrstyn Keating, Athletic Training

Field Hockey

Heather Kendall, Exercise Science

Women’s Indoor/Outdoor Track & Field

Ryan LaPadula, Exercise Science

Men’s Indoor/Outdoor Track & Field

Cole Libby, General Management

Men’s Basketball

Allison Little, Athletic Training

Women’s Soccer

Taylor Lux, Exercise Science

Softball

Patrick Magliano, General Management

Men’s Ice Hockey

Sarah Maimone, Criminology

Women’s Indoor/Outdoor Track & Field

Tyler Mathieu, Mechanical Engineering

Men’s Ice Hockey

Kat McKay, Leadership & Organizational Studies

Softball

Shaun McKinnon, History

Golf

Kristie McNall, Health Science

Women’s Basketball

Sarah Michaud, English

Women’s Soccer

Zach Miller, Sports Management

Men’s XC, Men’s Indoor/Outdoor Track & Field

Erin Murphy, Health Science

Women’s Basketball

Julia Ormsby, Health Science

Women’s Ice Hockey

Aubrey Pennell, Communication

Women’s Basketball, Women’s Lacrosse

Allison Pillar, Exercise Science

Softball

Brandon Plourde, Criminology

Men’s Ice Hockey

Thomas Reagan, Sports Management

Men’s Soccer

Alicyn Romprey, Social Work

Field Hockey

Alexandra Sardinha, Nursing

Women’s Lacrosse

Ryan Saul, Environmental Science

Men’s Lacrosse

Joanna Scheidegger, Exercise Science

Women’s Ice Hockey

Nicole Schmitz, Exercise Science

Volleyball

Drew Shane, Biology

Men’s Lacrosse

Adam Simpson, Mechanical Engineering

Men’s Soccer

Margaret Smith, Marketing

Women’s Tennis

Alexa Srolovitz, Athletic Training

Women’s Basketball

Samuel Stauble, General Management

Men’s Basketball

Andrew Sutcliffe, Psychology

Golf

Lynn Swanson, English

Women’s Tennis

Jack Sylvia, Health Science

Baseball

Tanner Tinoco, General Management

Men’s Ice Hockey

Nicholas Wall, Mechanical Engineering

Men’s Indoor Track & Field

Brendan Weir, Athletic Training

Wrestling

Tsz Wong, Information Technology

Men’s Tennis

Tom Zarro, Criminology

Baseball

Karina Zellou, English

Volleyball

 

 

Second-Time Award Winners

 

Alexandra Andrews, Health Science

Women’s XC

Eric Berry-Sandelin, Music Theatre

Men’s Tennis

Zachary Bessette, Criminology

Men’s Lacrosse

Jessica Boghosian, Social Work

Field Hockey

Jasmine Boyle, General Management

Women’s XC, Women’s Indoor/Outdoor Track & Field

Ryan Browner, Sports Management

Baseball

Tom Budrewicz, Criminology

Baseball

Ian Byron, Exercise Science

Men’s Soccer

Mary Caron, Biology

Softball

Alexa Ann Cicolini, Psychology

Women’s Soccer

Kathryn Couture, General Management

Women’s Ice Hockey

Nate DelGiudice, Accounting

Men’s Lacrosse

Michaela Demers, Mechanical Engineering

Field Hockey

Rikki Demoranville, Linguistics

Women’s Tennis

David Donovan, Exercise Science

Men’s Lacrosse

Peyton Dostie, General Management

Women’s Indoor Track & Field, Women’s Outdoor Track & Field

Tatiana Doucette, General Management

Women’s Ice Hockey

Qutaiba Hassoon, Accounting

Men’s Soccer

Ron Helderman, Biochemistry

Men’s Indoor/Outdoor Track & Field

Katherine Hersom, Health Science

Women’s XC, Women’s Indoor/Outdoor Track & Field

Victor Ivarsson, General Management

Men’s Ice Hockey

Lindsay Jackson, Economics

Field Hockey

Amanda Kasbohm, Marketing

Field Hockey

Fredrick Knight, Mechanical Engineering

Men’s Basketball

Pier-Michel Lapointe, Electrical Engineering

Men’s Ice Hockey

Jennifer Lynch, Exercise Science

Softball

Elizabeth Martin, Health Science

Women’s Tennis

Jacob Moody, Nursing

Men’s Soccer, Men’s Indoor/Outdoor Track & Field

Abigail Moore, English

Women’s XC, Women’s Outdoor Track & Field

Danica Moore, Exercise Science

Women’s XC, Women’s Indoor Track & Field

Anh Nguyen, Biology

Women’s Lacrosse

Miranda Nicely, Nursing

Women’s Basketball

Emily Nicholson, Athletic Training

Women’s Basketball

Megan Nilson, Athletic Training

Volleyball

ChadO'Brien, Exercise Science

Men’s Ice Hockey

Alex Pantalone, Finance

Men’s Ice Hockey

Megan Pelletier, Athletic Training

Women’s Basketball

Briana Pina, Athletic Training

Women’s Indoor/Outdoor Track & Field

Cianne Plummer, Environmental Science

Women’s XC, Women’s Indoor/Outdoor Track & Field

Caley Presby, Biology

Women’s Lacrosse

Katie Quinn, Communication

Women’s Tennis

Ella Ramonas, Nursing

Women’s Basketball

Monica Raymond, Criminology

Volleyball, Women’s Indoor Track & Field

Leanne Reichert, Biology

Field Hockey

Cameron Scott, Biology

Men’s Basketball

Tayla Smedberg, Nursing

Field Hockey, Women’s Lacrosse

Kayla Stacy, Health Science

Women’s Basketball

Robert Stowe, Finance

Men’s Tennis

Jonathan Varney, Sports Management

Men’s Soccer

John Waghorne, General Management

Men’s Ice Hockey

Austin Watts, Exercise Science

Men’s Lacrosse

Daniel Webb, Athletic Training

Men’s XC, Men’s Indoor/Outdoor Track & Field

Jessica Williamson, Biology

Volleyball

 
 

Third-Time Award Winners

 

Gretchen Anderson, Environmental Science

Women’s Basketball

Todd Bannerman, Finance

Men’s Ice Hockey

Melissa Bell, Economics

Women’s Outdoor Track & Field

Sam Brownell, Therapeutic Recreation

Women’s Soccer

Jeremy Collins, International Business

Men’s XC, Men’s Indoor/Outdoor Track & Field

Kyle Curley, Electrical Engineering

Men’s Soccer, Men’s Tennis

Deonna DaSilva, Nursing

Women’s XC, Women’s Indoor/Outdoor Track & Field

Daniel Del Gallo, Philosophy

Wrestling

Leah Dell, Athletic Training

Women’s XC

Christopher Dunn, Mechanical Engineering

Men’s XC, Men’s Indoor/Outdoor Track & Field

Zach Dymock, Sports Management

Men’s Ice Hockey

Molly Gerbutavich, Social Work

Women’s Lacrosse

Amanda Hendrickson-Belloguet, Social Behavioral Science

Softball

Katherine Hunziker, Political Science

Women’s Soccer

Nia Kelly, Health Science

Women’s Ice Hockey

Daniel Kinnon, Criminology

Baseball

Cole Klippenstein, Accounting

Men’s Ice Hockey

Kaelyn Kuni, Environmental Science

Women’s Lacrosse

Zachary Leal, Electrical Engineering

Men’s Basketball

Lauren Lessard, Exercise Science

Women’s Lacrosse

Mitch Loeman , Exercise Science

Men’s Basketball

Carl Luth, Exercise Science

Wrestling

Cleo Miller, Health Science

Softball

Thomas Murray, Finance

Golf

Sarah Pelligrinelli, Therapeutic Reaction

Women’s Lacrosse

Jennifer Poulin, Nursing

Field Hockey

McKenna Russell, Nursing

Women’s Ice Hockey

Jazmyn Sylvester-Cross, Linguistics

Women’s XC, Women’s Indoor/Outdoor Track & Field

Sebastian Taylor, Accounting

Men’s Tennis

Aaron Toman, Self-Design Major

Men’s Basketball

Alison Vanidestine, Nursing

Women’s Ice Hockey

 
 

Four-Time Award Winners

 

Bridget Burns, Environmental Planning & Policy

Volleyball

Kaleigh Heath, Athletic Training

Women’s Ice Hockey

Nicole Kirk, Nursing

Women’s XC, Women’s Indoor/Outdoor Track & Field

Ceara Pelletier, Sports Management

Women’s Soccer

Demi Ruder, Social Work

Volleyball

MacKenzie Sullivan, Mechanical Engineering

Women’s Soccer

Marissa Temple, Sports Management

Women’s Soccer

Allison Ward, Mathematics

Field Hockey

 
 
 

2015 William B. Wise Scholar Athletes (By Sport)

Student Athlete, Major

Years Received

Baseball

 

Ryan Browner, Sports Management

2015

Tom Budrewicz, Criminology

2015

Anthony Capuano, Accounting

2015

Ian Chaney, Mechanical Engineering

2015

Nicholas DiBiase, Criminology

2015

Tyler Mezquita, Criminology

2015

Shyler Scates, Marketing

2015

Devin Warren, Undeclared

2015

Daniel Kinnon, Criminology

2015, 2014

Brendon Joyce, Environmental Planning and Policy

2015, 2014, 2013,2012

 
 

Men’s Basketball

 

Fred Knight, Mechanical Engineering

2015

Cameron Scott, Biology

2015

Sean Caddigan, Exercise Science

2015, 2014

Zach Leal, Electrical Engineering

2015, 2014

Mitch Loeman, Exercise Science

2015, 2014

Aaron Toman, Self Designed Major

2015, 2014

Michael Trahan, Accounting

2015, 2014, 2013

 
 

Women’s Basketball

 

Nicolette Kapothanasis, Nursing

2015

Miranda Nicely, Nursing

2015

Emily Nicholson, Athletic Training

2015

Megan Pelletier, Athletic Training

2015

Ella Ramonas, Nursing

2015

Kayla Stacy, Health Science

2015

Gretchen Anderson, Environmental Science

2015, 2014

Rebecca Knight, Social Work

2015, 2014

Stephanie Gallagher, Liberal Studies

2015, 2014, 2013, 2012

 
 

Men’s Cross Country

 

Ian Byron, Exercise Science

2015

Daniel Webb, Athletic Training

2015

Roger Charest, Mathematics

2015, 2014

Jon Clement, Exercise Science

2015, 2014

Jeremy Collins, Technology Management

2015, 2014

Christopher Dunn, Mechanical Engineering

2015, 2014, 2013

Kinnon Church, Music Performance

2015, 2014, 2013, 2012

 
 

Women’s Cross Country

 

Chelsea Bard, Media Studies

2015

Jasmine Boyle, General Management

2015

Amber Freeman, Undeclared

2015

Katherine Hersom, Health Sciences

2015

Rachel Ingram, Athletic Training

2015

Danica Moore, English

2015

Deonna DaSilva, Nursing

2015, 2014

Leah Dell, Athletic Training

2015, 2014

Mary Green, Exercise Science

2015, 2014

Jazmyn Syvester-Cross, Linquistics

2015, 2014

Emily Panciera, Exercise Science

2015, 2014, 2013, 2012

Tayla Robbins, Nursing

2015, 2014, 2013, 2012

Anna Whitaker, Biochemistry

2015, 2014, 2013, 2012

 
 

Field Hockey

 

Allan Agren, Social Work

2015

Michaela Demers, Mechanical Engineering

2015

Peyton Dostie, General Management

2015

Lindsay Jackson, Nursing

2015

Amanda Kasbohm, Marketing

2015

Leanne Reichert, Biology

2015

Bethany Rioux, History

2015

Tayla Smedberg, Nursing

2015

Jennifer Poulin, Nursing

2015, 2014

Rebecca Pratt, Tourism and Hospitality

2015, 2014, 2013

Allison Ward, Mathematics

2015, 2014, 2013

 
 

Golf

 

Tom Murray, Finance

2015, 2014

 
 

Men’s Ice Hockey

 

Nate DelGiudice, Accounting

2015

Victor Ivarsson, General Management

2015

Pier-Michel Lapointe, Electrical Engineering

2015

Alex Pantalone, Finance

2015

John Waghorne, General Management

2015

Todd Bannerman, Finance

2015, 2014

Zach Dymock, Sports Management

2015, 2014

Cole Klippenstein, Accounting

2015, 2014

Bradley McGovern, Sports Management

2015, 2014

Sam Guimond, Economics

2015, 2014, 2013

Lorne Miller, Marketing

2015, 2014, 2013, 2012

 
 

Women’s Ice Hockey

 

Talya Bent, Exercise Science

2015

Kathryn Couture, General Management

2015

Tatiana Doucette, Health Sciences

2015

Mikhaela Schultz, Exercise Science

2015

Nia Kelly, Health Sciences

2015, 2014

McKenna Russell, Nursing

2015, 2014

Cassandra Sherman, Recreation and Leisure Studies

2015, 2014

Alison Vanidestine, Nursing

2015, 2014

Jennifer Fuller, Athletic Training

2015, 2014, 2013

Kaleigh Heath, Athletic Training

2015, 2014, 2013

Julia Pearl, General Management

2015, 2014, 2013, 2012

 
 

Men’s Indoor and Outdoor Track & Field

 

Ian Byron, Exercise Science

2015

Ron Helderman, Biology

2015

Jacob Moody, Finance

2015

Sebastian Vandyck, Exercise Science

2015

Daniel Webb, Athletic Training

2015

Roger Charest, Mathematics

2015, 2014

Jon Clement, Exercise Science

2015, 2014

Jeremy Collins, Technology Management

2015, 2014

Christopher Dunn, Mechanical Engineering

2015, 2014, 2013

Conor Sullivan, Finance

2015, 2014, 2013

Ryan Turner, Electrical Engineering

2015, 2014, 2013

Kinnon Church, Music Performance

2015, 2014, 2013, 2012

 
 

Women’s Indoor and Outdoor Track & Field

 

Jasmine Boyle, General Management

2015

Peyton Dostie, General Management

2015

Rachel Ingram, Athletic Training

2015

Cailley Ledue, Mathematic

2015

Abigail Moore, English

2015

Danica Moore, English

2015

Monica Raymond, Criminology

2015

Melissa Bell, Economics

2015

Deonna DaSilva, Nursing

2015, 2014

Leah Dell, Athletic Training

2015, 2014

Molly Gibeault, Undeclared

2015, 2014

Mary Green, Exercise Science

2015, 2014

Jazmyn Sylvester-Cross, Linguistics

2015, 2014

Laura Whittick, Social Work

2015, 2014

Nicole Kirk, Nursing

2015, 2014, 2013

Sabrina Sodders, Athletic Training

2015, 2014, 2013

Emily Panciera, Exercise Science

2015, 2014, 2013, 2012

Tayla Robbins, Nursing

2015, 2014, 2013, 2012

Anna Whitaker, Biochemistry

2015, 2014, 2013, 2012

 
 

Men’s Lacrosse

 

Zachary Bessette, Criminology

2015

Nate DelGiudice, Accounting

2015

David Donovan, Exercise Science

2015

Brandon Holmquist, Athletic Training

2015

Samuel Hornblower, Undeclared

2015

Zachary Tidd, Biology

2015

Austin Watts, Exercise Science

2015

Cody Hutchins, Biology

2015, 2014

Tyler Jamison, Athletic Training

2015, 2014

 
 

Women’s Lacrosse

 

Anh Nguyen, Biology

2015

Caley Presby, Biology

2015

Alexandra Schermerhorn, Marketing

2015

Tayla Smedberg, Nursing

2015

Nia Kelly, Health Science

2015, 2014

Kaelyn Kuni, Environmental Planning and Policy

2015, 2014

Lauren Lessard, Exercise Science

2015, 2014

Sarah Pelligrinelli, Recreation and Leisure Studies

2015, 2014

Nicole Laplante, Communication

2015, 2014, 2013

Julia Pearl

2015, 2014, 2013, 2012

 
 

Men’s Soccer

 

Travis Grant, Athletic Training

2015

Qutaiba Hassoon, Accounting

2015

Elijah Leverett, Undeclared

2015

Robert Stowe, Finance

2015

Jonathan Varney, Sports Management

2015

Kyle Curley, Electrical Engineering

2015, 2014

Caleb Lieno, History

2015, 2014

Ryan Jordan, Art

2015, 2014, 2013

Tyler Hartman, Athletic Training

2015, 2014, 2013, 2012

 
 

Women’s Soccer

 

Kelly Burrell, Recreation and Leisure Studies

2015

Alexa Cicolini, Psychology

2015

Ellex Loper, Criminology

2015

Hana McNally, Psychology

2015

Hannah Nofsker, Athletic Training

2015

Dayna Staffiere, Nursing

2015

Emily Staples, Athletic Training

2015

Nicole Zufelt, Exercise Science

2015

Nicole Bordeau, Self Design Major

2015, 2014

Sam Brownell, Recreation and Leisure Studies

2015, 2014

Mariah Cropley, General Management

2015, 2014

Katherine Hunziker, Political Science

2015, 2014

Devon McKay, Athletic Training

2015, 2014

Nicole Laplante, Communication

2015, 2014, 2013

CC Pelletier, Sports Management

2015, 2014, 2013

MacKenzie Sullivan, Mechanical Engineering

2015, 2014, 2013

Marissa Temple, Sports Management

2015, 2014, 2013

 
 

Softball

 

Chantal Bisson, Athletic Training

2015

Mary Caron, Biology

2015

Samantha DiBiase, Athletic Training

2015

Kristen Duross, Sport Management

2015

Rebecca Howell, Undeclared

2015

Jennifer Lynch, Exercise Science

2015

Morgan Scavetta, Recreation and Leisure Studies

2015

Courtney Turner, Undeclared

2015

Katelyn Hammond, Health Sciences

2015, 2014

Amanda Hendrickson-Belloguet, Social and Behavioral Science

2015, 2014

Hannah Leroux, Art

2015, 2014

Cleo Miller, Health Sciences

2015, 2014

Emily York, Nursing

2015, 2014

 
 

Men’s Tennis

 

Eric Berry-Sandelin, Musical Theatre

2015

Sebastian Taylor, Accounting

2015, 2014

Scott Gagne, General Management

2015, 2014

Kyle Curley, Electrical Engineering

2015, 2014

 
 

Women’s Tennis

 

Emily Collins, Accounting

2015

Rikki Demoranville, Linguistics

2015

Sarah Hill, Communication

2015

Katie Quinn, Political Science

2015, 2014

Courtney Aldrich, Communication

2015, 2014, 2013

 
 

Volleyball

 

Monica Raymond, Criminology

2015

Jessica Williamson, Biology

2015

Megan Nilson, Athletic Training

2015, 2014

Alexandra Stewart, Psychology

2015, 2014

Bridget Burns, Environmental Planning and Policy

2015, 2014, 2013

Demi Ruder, Social Work

2015, 2014, 2013

 
 

Wrestling

 

Tom Arseneault, General Management

2015

Daniel Del Gallo, Philosophy

2015, 2014

Carl “CJ” Luth, Exercise Science

2015, 2014

 

2014 William B. Wise Scholar Athletes (By Sport)

Student Athlete, Major

Years Received

Baseball

 

Chris Bernard, Communication

2011, 2012, 2013, 2014

Troy Thibodeau, Exercise Science

2011, 2012, 2013, 2014

Brendon Joyce, Environmental Planning & Policy

2012, 2013, 2014

John Carey, General Management

2014

Evan Haferman, Exercise Science

2014

Dan Kinnon, Criminology

2014

Andrew Richards, Communication

2014

Nate Veilleux, Mechanical Engineering

2014

Damon Wallace, Exercise Science

2014

 
 

Men’s Basketball

 

Conor Sullivan, Finance

2013, 2014

Michael Trahan, Accounting

2013, 2014

Darius Bradford, Exercise Science

2014

Sean Caddigan, Exercise Science

2014

Lincoln Dressler, Sports Management

2014

Zach Leal, Electrical Engineering

2014

Mitch Loeman, Exercise Science

2014

 
 

Women’s Basketball

 

Erin McNamara, Nursing

2011, 2012, 2013, 2014

Mariah Callender, General Management

2012, 2013, 2014

Stephanie Gallagher, Liberal Arts

2012, 2013, 2014

Jordan Grant, Recreation and Leisure Studies

2012, 2013, 2014

Jillian Madden, Nursing

2013, 2014

Jenna Moore, Nursing

2013, 2014

Gretchen Anderson, Environmental Science

2014

Rebecca Knight, Social Work

2014

 
 

Cheering

 

Samantha Hanson, Linguistics

2013, 2014

Rosalind Goodrich, Music Education

2014

Crystal Lancaster, Health Sciences

2014

Samantha Hanson, Linguistics

2014

 
 

Men’s Cross Country

 

Kinnon Church, Music Performance

2012, 2013, 2014

Chris Dunn, Mechanical Engineering

2013, 2014

Jordan Balsamo, Biochemistry

2014

Ian Byron, Exercise Science

2014

Roger Charest, Mathematics

2014

Jon Clement, Exercise Science

2014

Jeremy Collins, Technology Management

2014

 
 

Women’s Cross Country

 

Emily Panciera, Exercise Science

2012, 2013, 2014

Taylor Robbins, Nursing

2012, 2013, 2014

Anna Whittaker, Biochemistry

2012, 2013, 2014

Morgan Beede, Social Work

2014

Jazmyn Sylvester-Cross, Linguistics

2014

Brooke Davis, Exercise Science

2014

Leah Dell, Athletic Training

2014

Molly Gibeault, Undeclared

2014

Catie Keenan, Nursing

2014

CiAnne Plummer, Environmental Science

2014

 
 

Field Hockey

 

Ariel Kaplan, Biology,

2011, 2012, 2013, 2014

Cailley Bonti, Political Science

2012, 2013, 2014

Natalie Harkins, Social Work

2013, 2014

Christina Mountain, Athletic Training

2013, 2014

Rebecca Pratt, Tourism and Hospitality

2013, 2014

Allison Ward, Mathematics

2013, 2014

Jessica Boghosian, Social Work

2014

Samantha Crossman, Undeclared

2014

Jennifer Poulin, Nursing

2014

 
 

Golf

 

Tom Murray, Undeclared

2014

 
 

Men’s Ice Hockey

 

Lorne Miller, Marketing

2012, 2013, 2014

Ryan Seward, Finance

2012, 2013, 2014

Sam Guimond, Economics

2013, 2014

Todd Bannerman, General Management

2014

Sam Blanchet, Exercise Science

2014

Zach Dymock, Sports Management

2014

Cole Klippenstein, Accounting

2014

Chad O’Brien, Exercise Science

2014

Alex Pompeo, Marketing

2014

Patrick Provencher, Economics

2014

Dylan Wells, Undeclared

2014

 
 

Women’s Ice Hockey

 

Bridget O’Brien, Communication

2011, 2012, 2013, 2014

Jackie Lacroix, Exercise Science

2012, 2013, 2014

Julia Pearl, General Management

2012, 2013, 2014

Shannon Cronin, Athletic Training

2013, 2014

Jenn Fuller, Athletic Training

2013, 2014

Kaleigh Heath, Athletic Training

2013, 2014

Erin Banfield, Sports Management

2014

Erin Ferrara, Recreation and Leisure Studies

2014

Nia Kelly, Recreation and Leisure Studies

2014

Lauren Lessard, Health Sciences

2014

Anne-Marie Provencal, Athletic Training

2014

McKenna Russell, Athletic Training

2014

Cassandra Sherman, Recreation and Leisure Studies

2014

Ali Vanidestine, Nursing

2014

 
 

Men’s Indoor and Outdoor Track & Field

 

Kinnon Church, Music Performance

2012, 2013, 2014

Chris Dunn, Mechanical Engineering

2013, 2014

Ryan Turner, Electrical Engineering

2013, 2014

Jordan Balsamo, Biochemistry

2014

Ian Byron, Exercise Science

2014

Roger Charest, Mathematics

2014

Jon Clement, Exercise Science

2014

Jeremy Collins, Technology Management

2014

River Plouffe Vogel, Social Work

2014

 
 

Women’s Indoor and Outdoor Track & Field

 

Emily Panciera, Exercise Science

2012, 2013, 2014

Taylor Robbins, Nursing

2012, 2013, 2014

Anna Whittaker, Biochemistry

2012, 2013, 2014

Jacqui Carpenter, Health Science

2013, 2014

Nicole Kirk, Nursing

2013, 2014

Morgan Beede, Social Work

2014

Jazmyn Sylvester-Cross, Linguistics

2014

Brooke Davis, Exercise Science

2014

Leah Dell, Athletic Training

2014

Molly Gibeault, Undeclared

2014

Catie Keenan, Nursing

2014

Briana Pina, Athletic Training

2014

CiAnne Plummer, Environmental Science

2014

Sabrina Sodders, Athletic Training

2014

Jessie Vander, Theater

2014

 
 

Men’s Lacrosse

 

Dylan Kenney, Computer Science

2013, 2014

Cody Hutchins, Biology

2014

Tyler Jamison, Athletic Training

2014

 
 

Women’s Lacrosse

 

Melania Jankowski, Political Science

2012, 2013, 2014

Jackie Lacroix, Exercise Science

2012, 2013, 2014

Jenna Cyr, Biology

2013, 2014

Nicole Laplante, Communication

2013, 2014

MacKenzie Sullivan, Mechanical Engineering

2013, 2014

Marissa Temple, Sports Management

2013, 2014

Heather Everett, Nursing

2014

Monica Frempong, Marketing

2014

Abby Grimmer, Recreation and Leisure Studies

2014

Jacki Kelly, Sociology

2014

Nia Kelly, Recreation and Leisure Studies

2014

Kaelyn Kuni, Undeclared

2014

Lauren Lessard, Health Sciences

2014

Sarah Pelligrinelli, Recreation and Leisure Studies

2014

Hannah Rossetti, Criminology

2014

 
 

Men’s Soccer

 

Tyler Hartman, Athletic Training

2012, 2013, 2014

Ryan Jordan, Art

2013, 2014

Alex Klein, Recreation and Leisure Studies

2013, 2014

Kyle Curley, Electrical Engineering

2014

Caleb Leino, History

2014

Kevin McConnell, Finance

2014

Women’s Soccer

 

Jordan Grant, Recreation and Leisure Studies

2012, 2013, 2014

CC Pelletier, Sports Management

2013, 2014

MacKenzie Sullivan, Mechanical Engineering

2013, 2014

Marissa Temple, Sports Management

2013, 2014

Nicole Bordeau, Self Design Major

2014

Samantha Brownell, Recreation and Leisure Studies

2014

Shannon Brozyna, Marketing

2014

Mariah Cropley, General Management

2014

Katherine Hunziker, Political Science

2014

Devon McKay, Athletic Training

2014

Ali Thomas, Environmental Science

2014

Dakota Warren, Athletic Training

2014

 
 

Softball

 

Stephanie Stockwell, Liberal Studies

2012, 2013, 2014

Samantha Crossman, Undeclared

2014

Katie Hammond, Undeclared

2014

Hannah Leroux, Art
Cleo Miller, Health Science

2014
2014

Cara Radino, Nursing

2014

Emily York, Nursing

2014

Amanda Hendrickson-Belloquet, Social and Behavioral Sciences

2014

 
 

Men’s Tennis

 

Corey Dyke, Criminolgy

2011, 2012, 2013, 2014

Thaddeus St. John, Political Science

2012, 2013, 2014

Tyler Adams, Undeclared

2014

Kyle Curley, Electrical Engineering

2014

Scott Gagne, General Management

2014

Christopher Ross, Athletic Training

2014

 
 

Women’s Tennis

 

Mary Moran, Psychology

2012, 2013, 2014

Courtney Aldrich, Communication

2013, 2014

Christine Savage, Nursing

2013, 2014

Molly Gallagher, Biology

2014

Liz Martin, Psychology

2014

Katie Quinn, Political Science

2014

Jenna Willey, Communication

2014

 
 

Volleyball

 

Bridget Burns, Environmental Planning & Policy

2013, 2014

Demi Ruder, Social Work

2013, 2014

Amanda Keppel, Sports Management

2014

Megan Nilson, Athletic Training

2014

Ali Stewart, Undeclared

2014

 
 

Wrestling

 

Rick Chipman, Political Science

2011, 2012, 2013, 2014

Daniel Del Gallo, Philosophy

2014

Carl “CJ” Luth, Exercise Science

2014

Khalil Newbill, Computer Science

2014

Stephen Ribero, Exercise Science

2014

 


2013 William B. Wise Scholar Athletes

First-Year Recipients

 

Kelsey Abramson

Volleyball

Courtney Aldrich

Women’s Tennis

Aaron Bailey

Golf

John Barbosa-Neto

Men’s Cross Country

Alex Beals

Men’s Cross Country, Outdoor Track & Field, Indoor Track & Field

Bridget Burns

Volleyball

Bri Campbell

Women’s Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field

Jacqui Carpenter

Women’s Outdoor Track & Field

Christian Chessie

Wrestling

Dotti Cost

Cheerleading

Shannon Cronin

Women’s Ice Hockey

Jenna Cyr

Women’s Lacrosse

Deonna DaSilva

Women’s Cross Country, Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field

Kevin Desmond

Men’s Cross Country, Outdoor Track & Field, Indoor Track & Field

Michaela Despins

Women’s Soccer

Chris Dunn

Men’s Cross Country, Outdoor Track & Field, Indoor Track & Field

Jennifer Durham

Women’s Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field

Patrick Farrington

Men’s Ice Hockey

Jennifer Fuller

Women’s Ice Hockey

Michaela George

Field Hockey

Devon Grant

Men’s Soccer

Lindsey Graves

Cheerleading

Mary Green

Women’s Cross Country,  Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field

Sam Guimond

Men’s Ice Hockey

Lauren Haberern

Softball

Harry Hall

Men’s Soccer

Samantha Hanson

Cheerleading

Natalie Harkins

Field Hockey

Kaleigh Heath

Women’s Ice Hockey

Meghan Heron

Volleyball

Donovan Hodges

Men’s Soccer

Jessie Hutchins

Softball

Ryan Jordan

Men’s Soccer

Caitlin Kelly

Women’s Cross Country, Indoor Track & Field

Dylan Kenney

Men’s Lacrosse

Jennifer Kimborowicz

Field Hockey

Nicole Kirk

Women’s Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field

Alex Klein

Men’s Soccer

Nicole Laplante

Women’s Lacrosse

Cassie Lyons

Women’s Soccer

Jillian Madden

Women’s Basketball

Brad McGovern

Men’s Ice Hockey

Terry McLellan

Men’s Lacrosse

Jenna Moore

Women’s Basketball

Matt Morey

Men’s Indoor Track & Field,  Outdoor Track & Field

Christina Mountain

Field Hockey

Nicole Nutter

Softball

Christine Parrilli

Women’s Indoor Track & Field

Mark Pearson

Men’s Lacrosse

CC Pelletier

Women’s Soccer

Rebecca Pratt

Field Hockey

Luke Pugsley

Men’s Soccer

Ryan Pulver

Baseball

Demi Ruder

Volleyball

Christine Savage

Women’s Tennis

Tony Sen

Men’s Indoor Track & Field,  Outdoor Track & Field

Alex Smelcer

Men’s Tennis

Sabrina Soders

Women’s Indoor Track & Field,  Outdoor Track & Field

Jon Sproul

Men’s Tennis

Tanner Storey

Men’s Basketball

Alicia Strunk

Cheerleading

Conor Sullivan

Men’s Basketball

Mackenzie Sullivan

Women’s Soccer,  Indoor Track & Field, Lacrosse

Sebastien Taylor

Men’s Tennis

Marissa Temple

Women’s Soccer

Haley Thompson

Women’s Soccer

Aaron Toman

Men’s Basketball

Michael Trahan

Men’s Basketball

Ryan Turner

Men’s Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field

Chris Walker

Men’s Cross Country

Allison Ward

Field Hockey

Maggie Whalen

Women’s Basketball

Casey White

Field Hockey

Laura Whittick

Women’s Outdoor Track & Field

Orion Winkler

Men’s Outdoor Track & Field, Indoor Track & Field

 

 

Second-Year Recipients

 

Sarah Babb

Cheerleading

Abby Boissonneault

Volleyball

Cailley Bonti

Field Hockey, Softball

Mariah Callendar

Women’s Basketball

Kinnon Church

Men’s Cross Country, Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field

Zach Fernandes

Baseball

Stephanie Gallagher

Women’s Basketball

Monique Giroux

Women’s Tennis

John Grandinetti

Men’s Ice Hockey

Jordan Grant

Women’s Basketball

Ashley Grenier

Women’s Ice Hockey

Tyler Hartman

Men’s Soccer,  Outdoor Track & Field

Shane Harvey

Men’s Lacrosse

Melania Jankowski

Women’s Lacrosse

Brendan Joyce

Baseball

Alex Kee

Men’s Basketball

Jackie Lacroix

Women’s Ice Hockey

Justin Lavertue

Men’s Soccer

Mary Moran

Women’s Tennis

Lorne Miller

Men’s Ice Hockey

Eryn Nelson

Field Hockey

Eric Neuts

Men’s Outdoor Track & Field

Emily Panciera

Women’s Cross Country, Indoor Track & Field,  Outdoor Track & Field

Julia Pearl

Women’s Ice Hockey

Tayla Robbins

Women’s Cross Country,  Outdoor Track & Field

Lauren Santo

Women’s Lacrosse

Ryan Seward

Men’s Ice Hockey

Kaleb Smith

Men’s Lacrosse

Thaddeus St. John

Men’s Tennis

Stefanie Stockwell

Women’s Soccer, Softball

Madalyn Terry

Volleyball

Nate Villeux

Baseball

Joe Violette

Golf

Anna Whittaker

Women’s Cross Country, Indoor Track & Field, Outdoor Track & Field

Mark White

Men’s Lacrosse

 

 

Third-Year Recipients

 

Brett Barrett

Baseball

Chris Bernard

Baseball

Emily Boutin

Women’s Tennis

Caitlin Caldwell

Women’s Soccer

Molly Carl

Women’s Cross Country,  Indoor Track & Field,  Outdoor Track & Field

Rick Chipman

Wrestling

Corey Dyke

Men’s Tennis

Nicole Garland

Women’s Basketball

Jess Gassman

Women’s Lacrosse

Ariel Kaplan

Field Hockey

Kayla Kennedy

Field Hockey

Matt MacDonald

Men’s Ice Hockey

Brooke Madden

Women’s Cross Country, Indoor Track & Field,  Outdoor Track & Field

Erin McNamara

Women’s Basketball

Katherine McWilliams

Women’s Cross Country,  Indoor Track & Field,  Outdoor Track & Field

Eryn Neptune

Women’s Volleyball

Bridget O’Brien

Women’s Ice Hockey

Meredith Reid

Women’s Basketball

Alex Smith

Women’s Ice Hockey

Troy Thibodeau

Men’s Ice Hockey, Baseball

Jeremy Turner

Men’s Soccer

Catherine Wise

Women’s Soccer

 
 

Four-Year Recipients

 

Haley Jordan, Sports Management

Women’s Basketball

Rachel Trafton, Social Work

Field Hockey

Ryan Yates, Health Fitness

Baseball

David Neis, Criminology

Men’s Ice Hockey

Seth Neuts, Nursing

Men’s Cross Country

 

 

Fifth-Year Recipients

 

Michael Poulin, Management

Men’s Basketball